Потужний спалах на Сонці, спрямована у бік Землі – один з найпопулярніших кандидатів на звання винуватця кінця світу. І хоча навряд чи наше Сонце здатне видати досить потужний спалах, щоб стерти життя з лиця Землі, його цілком вистачить, щоб влаштувати на планеті справжній колапс. Найпотужніша енергетична буря здатна не тільки вивести з ладу угруповання супутників, але і привести до виведення з ладу більшість електроніки: чому не кінець світу для сучасного інформаційного світу?
Спалахи на Сонці відбуваються регулярно. Деякі з них, спрямовані в бік Землі, сповіщають нас про свою присутність полярним сяйвом навіть в тих місцях, де його зазвичай не буває. Але дійсно потужні спалахи, які несуть у собі велику небезпеку, трапляються досить рідко.
Коли ж сталася найпотужніша в історії спалах на Сонці? Так широко відомо подія 1859 року, коли в результаті сонячної активності на Землі почалася потужна геомагнітна буря. Повсюдно на планеті фіксувалися збої в роботі телеграфних систем, а полярні сяйва і спалахи на небі спостерігалися по всьому світу.

Але ця буря не йде ні в яке порівняння з подією, що сталася в 774 році. Його відгомони вчені змогли знайти на річних кільцях японських кедрів, де збереглися великі відкладення радіоактивного вуглецю-14. Судячи з його кількістю, сонячна спалах 744 року була в 20 разів потужніший від тієї, яка сталася в 1859 році. За приблизними підрахунками, тоді на Сонці виділилося близько 200 йоттоджоулей енергії.

Рекомендуємо
Буває Південне Сяйво?

Жили в ті часи люди спостерігали на небі найпотужніше сяйво і, швидше за все, відчули погіршення самопочуття. Але в наші дні наслідки такого удару виявилися б набагато сильніше – велика частина планети була б знеструмлена, ми залишилися б без звичних видів зв’язку. Цілі галузі економіки не змогли б продовжувати свою роботу. Хто знає: можливо, наступна подібна спалах відбудеться вже завтра?
Ілюстрація: depositphotos | I_g0rZh