Будь-яка людина, навіть не цікавиться історією, напевно чув про легендарного похід греків на місто Трою. Не віриться, що пригоди Одіссея, Ахіллеса, Гектора та інших персонажів були описані ще в 9 столітті до н. е. Твір «Іліада» давньогрецького поета Гомера з сюжетом і інтригою, гідною сучасних блокбастерів, довгий час вважалося вигадкою, не заснованої на реальних подіях.
Однак ще в 19 столітті детальні археологічні дослідження північно-заходу Малої Азії виявили сліди великого для античних часів міста з потужними оборонними спорудами. Розкопки показали, що у часи, здавалося б, міфічної Троянської війни місто Троя дійсно існував і був одним з найбільш розвинених центрів Середземномор’я. Крім того, були виявлені і сліди руйнувань, відносяться приблизно до того ж періоду – схоже, греки здолали свого ворога, як описувалося в «Іліаді».
Ватажка грецького війська був мікенський цар Агамемнон. Будучи одним з головних героїв твору, Агамемнон був реально існуючим персонажем. У хетських хроніках, наприклад, він носив ім’я Акагамунас.

Німецький археолог-аматор Генріх Шліман, який цікавився подіями часів Троянської війни, задався метою знайти поховання легендарного Агамемнона, який зумів підкорити Трою і об’єднати майже всю Грецію.

У 1876 році Шліман проводив розкопки в микенском акрополі. Археолог виявив кілька поховань знатних людей, поруч з якими знаходилися золоті сережки та інші прикраси, мабуть, належали їм за життя. На чоловічих скелети лежали золоті маски, які греки за звичаєм клали на обличчя померлих перед похованням.
Одна з виявлених масок за своєю датування відповідала історичному періоду правління Агамемнона, тому Шліман цілком природно порахував її маскою легендарного царя. Цікаво, що сама маска є посмертної, тобто намагається передати риси обличчя людини. Якщо це дійсно так, то тепер ми маємо приблизне уявлення про те, як виглядав Агамемнон.

Рекомендуємо
Америку відкрили стародавні римляни і карфагеняни?

Однак не всі згодні з висновками Шлімана. Сучасні дослідження маски показали, що вона може бути на кілька століть старіше, ніж припускав німецький археолог. На поточний момент питання про те, чи дійсно маска належить укротителю Трої, залишається відкритим, але ім’я Агамемнона вже залишиться міцно із нею пов’язано.