Одна з найдивовижніших і досі не розкритих таємниць минулого – раптова смерть Російського імператора Олександра I. З чого ж почалася загадкова історія?

1 вересня 1825 р. імператор відправився в Таганрог. Задовго до цієї поїздки Олександр Павлович став говорити про зречення від престолу, але його рідні заради політичної стабільності вмовляли імператора не робити цього. У Таганрозі Олександр I захворів і раптово помер.
Ніхто досі не знає, від якої хвороби помер Російський імператор. Аналіз протоколу розкриття показав, що підпис лікаря в документі підроблений. Хто не побоявся скласти підроблену папір про смерть імператора? Дивний і той факт, що імператор не закликав священика і не висповідався перед смертю, наче й не збирався вмирати.
Труну з тілом привезли до Петербурга й поставили в Архангельському соборі, але не розкрили. Люди обурювалися, чому їм не показали покійного, не дали з ним попрощатися? Офіційна дата смерті Олександра I – 19 листопада 1825 р. В цей день в Таганрозі помер ще один чоловік – фельд’єгер Масков. Але його могили у Таганрозі немає і ніколи не було. Де ж вона?
Як не дивно рідні Маскова, щиро оплакуючи своє горе, не стали займатися похоронами, а відправилися в столицю за труною імператора. Можливо вони знали, де знаходиться тіло їх родича.
А через 10 років після смерті Олександра I до Петербурга дійшли чутки про незвичайне сибірському старця Федора Кузьмича. Він ходив по селах, навчав селян грамоті і різним наукам, дивував усіх своєю освіченістю і прекрасним знанням вітчизняної історії. Таємничий мандрівник в найдрібніших подробицях розповідав про Суворова, Кутузова та багатьох державних діячів. Зустрічаючись з освіченими людьми, Федір Кузьмич розмовляв з ними на іноземних мовах. Але головне, всі, кому доводилося бачити Олександра I за життя, знаходили в загадковому старця Федора Кузьмича схожість з покійним Російським імператором.
Можливо, це всього лише фантастичні здогадки і легенди, але часто буває, що народні перекази засновані на реальних подіях. Так чи інакше, таємниця смерті Олександра I поки залишається не розкритою.