1927 рік, центральна Америка, на території британського Гондурасу. На руїнах стародавнього міста Майя Лубаантун англійські археологи знайшли приголомшливий уяву предмет – полірований кришталевий людський череп. Його розмір відповідав розміру черепа дорослої жінки. Вага близько 5 кг. Що міг означати, і для чого був зроблений цей артефакт цивілізацією майя?

Спочатку у кришталевого черепа бракувало нижньої щелепи. Але через 3 місяці буквально в десятці метрів знайшлася вона. Виявилося, що кришталева щелепу підвішується на ідеально гладких шарнірах і приходить в рух при найменшому дотику. Кришталевий череп майя виконаний з цілісного кристала, який складається з трьох зростків. Опрацювати такий шматок кришталю неможливо навіть при використанні сучасних технологій. Він повинен був зруйнуватися внаслідок внутрішнього напруження матеріалу. Крім того, і в Мексиці, і в центральній Америці, немає жодного родовища гірського кришталю. Звідки древні індіанці його взяли?
На поверхні кришталевого черепа майя навіть використовуючи мікроскоп не змогли виявити які-небудь сліди обробних інструментів. Здається, він просто виріс сам по собі. Знадобилися б сотні років, щоб вручну так відполірувати це надзвичайно твердий гірський кришталь. Як вдалося досягти такої гладкості кристала?

Якщо повернути кришталевий череп майя обличчям до світла його очниці спалахують лиховісним вогнем. В потиличній частині черепа знаходиться майстерно відполірована лінза, що збирає промені світла і направляє їх в очниці. Може бути, кришталевий череп майя використовували в магічних ритуалах? У стародавніх індіанських переказах згадується цілих 13 кришталевих черепів Богині Смерті, подарованих колись людям богами. Черепа зберігалися окремо один від одного і пильні жерці стежили за їх збереженням. А в самому кінці 5-го циклу з довголітньому календарем майя, тобто у 2014 році саме ці предмети допоможуть врятувати людство від неминучої катастрофи.
Зараз археологами знайдено вже набагато більше 13-ти подібних черепів в різних частинах світу і не тільки з кришталю. Але хто, як і навіщо їх створив, як і раніше не відомо. Бути може, боги стародавніх майя дадуть відповідь на всі наші питання, залишилося чекати всього декілька років.